Být Joshovým fanouškem neznamená jen poslouchat jeden z nejkrásnějších hlasů na světě, ale také vám to dává šanci rozšířit si hudební obzory. Josh od počátku své kariéry vystupuje nejen s celou řadou umělců světoznámých jmen, ale díky své zálibě ve world music spolupracuje také s umělci, o jejichž existenci jste do dnešní doby možná neměli ani tušení. A přitom jsou stejně dobří jako jejich slavnější kolegové.

Sarah Brightman
britská zpěvačka, herečka a tanečnice

www.sarah-brightman.com

Narodila se jako nejstarší ze šesti dětí a již od útlého věku se u ní objevovaly umělecké ambice. Od tří let chodila do baletu, od jedenácti studovala internátní divadelní školu. V šestnácti se stala členkou skupiny Pan´s People, později se přesunula do skupiny Hot Gossip. Skupina vytvořila v roce 1978 disko hit „I Lost My Heart to a Starship Trooper“, kterého se prodalo více než půl milionů kopií. Jako sólová umělkyně vydala v následujících letech ještě několik dalších disko skladeb, teď už se věnuje spíše pomalejším skladbám. Jejím druhým manželem byl světově uznávaný skladatel Andrew Lloyd Weber. Hostem jejího koncertního turné „La Luna“ byl i Josh Groban, se kterým zazpívala píseň There For Me.


Andrea Corr
irská zpěvačka, členka skupiny The Corrs

www.thecorrswebsite.com
myspace.com/officialthecorrs

Členka irské sourozenecké skupiny The Corrs. Za jejich úspěchem opět stojí David Foster. Debutovým albem bylo Forgiven, Not Forgotten a posledním Home. V roce 2006 skupina přerušila svoje působení, aby se členové mohli věnovat svým rodinám. Andrea se vrhla na sólovou dráhu a v roce 2007 vyšlo její první album Ten Feeth High. Na Joshově prvním albu s ním nazpívala duet Canto Alla Vita.


Celine Dion
kanadská zpěvačka

www.celinedion.com

Celine je nejmladší ze 14 dětí. V roce 1981 si ji vzal pod svá křídla René Angelil, který nechal později zastavit i svůj dům, aby mohl vydat její debutové album. V roce 1990 vydala svoje první anglicky zpívané album Unison. Mezinárodní zlom nastal, když nazpívala titulní píseň Disneyova filmu Kráska a zvíře, která pak získala i Grammy Award a Academy Award. V roce 1994 se provdala za Reného Angelila a roku 2001 se jim narodil syn René-Charles. V březnu 2003 se rozjela její vlastní show v Las Vegas, která tam slavila úspěch celé tři roky a nakonec musela být ještě prodloužena o další dva roky. Poté se vrhla do nahrávání jejího zatím posledního alba Taking Chances a do světového turné, v jehož rámci zavítala i do České republiky. Pro nás Grobanites je důležitá legendární zkouška na Grammy Awards songu The Prayer v roce 1999, kde po jejím boku stál teprve sedmnáctiletý Josh!


Lara Fabian
belgická zpěvačka

www.larafabian.com
myspace.com/larafabianfan

Lara, narozená v lednu 1970, věděla už od svých pěti let, že chce být zpěvačkou. V osmnácti letech skončila čtvrtá na soutěži Eurovision s písní Cloire. Té se pak společně dalším songem Je sais prodalo na 800 000 kopií. Po evropském úspěchu odjela propagovat tyto songy do Kanady, do které se natolik zamilovala, že se rozhodla tam zůstat. Její první album nazvané jednoduše Lara Fabian nahrála ještě v Belgii, ale na světlo světa se dostalo až v srpnu 1991. První anglicky nazpívané album vyšlo v roce 1999 a písně na něm byly napsány a produkovány nejen jejím přítelem Rickem Allisonem, ale také Walterem Afanasieffem nebo Glenem Ballardem. Zatím poslední album 9 vyšlo v roce 2005. Pro film A.I. Umělá inteligence nazpívala soundtrack For Always s Joshem Grobanem.


Nelly Furtado
kanadská herečka, skladatelka a zpěvačka

Narodila se v kanadské Britské Kolumbii portugalským emigrantům z Azorských ostrovů. Ve čtyřech letech začala vystupovat a zpívat v portugalštině, v devíti začala hrát na trombon, ukulele a později na kytaru a klávesy. Ve dvanácti začala psát svoje songy a jako teenager vystupovala v portugalské kapele. Proslavila se v roce 2000 svým debutovým albem „Whoa, Nelly!“ (za singl I´m Like a Bird získala Grammy). Po porodu dcery Nevis a vydání méně úspěšného alba „Folklore“, které obsahovalo i song Forca, oficiální hymnu Evropského šampionátu ve fotbale, se vrátila s albem „Loose“ a takovými hity jako Promiscuous, Maneater nebo Say It Right. Nelly Furtado je známá svým experimentováním v oblasti nástrojů, zvuků, žánrů, jazyků nebo i vokálních stylů. Spolupracovala s kolumbijským zpěvákem Juanesem, hip hopovou skupinou Jurassic 5 nebo i s Justinem Timberlakem. V roce 2009 vyšlo album „Mi Plan“ - první celé ve španělštině. Spolupracovala na něm s mnoha dalšími umělci, mezi kterými byl i Josh, s nímž nazpívala duet Silencio.


Lili Haydn
kanadská houslistka

www.lilihaydn.com
myspace.com/lilihaydn

Lili Haydn žije v Los Angeles. Na housle začala hrát v osmi letech a už v patnácti byla sólistkou losangeleského symfonického orchestru. Její první album vyšlo v roce 1997 pod názvem Lili. Zatím poslední Place Between Places vyšlo v roce 2008. Její hlas a housle byly slyšet ve filmu Piráti z Karibiku, vystupovala s jazzovým kvintetem Herbieho Hancocka, jako oddaná humanistka vystupuje pravidelně pro různé organizace za lidská práva (Amnesty International…). S Joshem Grobanem nahrála skladbu Jesu, Joy of Man´s Desiring pro jeho první album.


Heather Headley
trinidadská soulová a R&B zpěvačka

Zpěvačka, producentka a herečka, nominovaná na cenu Grammy, začala ve čtyřech letech zpívat reggae a karibské písně. V roce 1989 se s rodinou přestěhovala z rodného Trinidadu do USA. Po roce studia komunikace a muzikálového divadla na Northwestern University se rozhodla školu opustit a stát se součástí muzikálu Ragtime. V roce 1997 se objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král. Debutové album “This Is Who I Am” vydala v roce 2002, druhé s názvem “In My Mind” vyšlo o čtyři roky později. V lednu 2009 zazpívala společně s Joshem Grobanem píseň My Country ´Tis of Thee na inauguračním koncertě prezidenta Baracka Obamy u Lincolnova památníku ve Washingtonu.


Imogen Heap
britská zpěvačka

www.imogenheap.com
myspace.com/imogenheap

S hudbou začala už v dětství. Studovala na Brits School of Performing Arts and Technology. V roce 1998 vyšlo její debutové album Megaphone. Spolu s producentem s Guyem Sigsworthem založili kapelu Frou Frou, se kterou vydala album Details. V roce 2005 pak vyšlo její další sólové album Speak For Yourself. S Joshem Grobanem napsala skladbu Now or Never pro jeho třetí album Awake.


Faith Hill
zpěvačka country a pop music

www.faithhill.com
myspace.com/faithhill

Během svojí třináctileté kariéry prodala po celém světě více než 30 mil. alb. Získala pět Grammy Awards, 3 Country Music Association Awards, 12 Academy of Country Music Awards a další. Převážně zpěvačka country se ve svých 19 letech přestěhovala do Nashvillu. Jejím manželem je taktéž countryový zpěvák a několikanásobný držitel různých cen Tim McGraw, se kterým má tři dcery. Společně s Joshem nazpívala na jeho album Noël duet The First Noël.


Charlotte Church
britská zpěvačka

www.charlottechurch.com

V roce 1998 vyšlo její první klasické album s velšskou národní operou. Posledním albem bylo Tissues and issues. Dnes tato teprve dvaadvacetiletá zpěvačka očekává se svým partnerem už druhé dítě. V Británii má i svoji vlastní show, ve které se objevil už i Josh a co jiného spolu mohli zazpívat než The Prayer.


Angelique Kidjo
zpěvačka z Beninu

www.kidjo.com
myspace.com/angeliquekidjo

Rodačka z Beninu začala zpívat ve svých šesti letech. Kvůli situaci ve své zemi utekla nejprve do Paříže a později se přestěhovala do New Yorku. Následujíc africké kořeny vydala na Grammy nominovanou trilogii Oremi, Black Ivory Soul a Oyaya. Na posledním albu Djin Djin spolupracovala se světovými umělci, jako jsou Alicia Keys, Peter Gabriel nebo Carlos Santana, který ji doprovázel v duetu Pearls s Joshem Grobanem.


Sissel Kyrkjebo
norská zpěvačka

www.sissel.net
myspace.com/sisselkyrkjebfan

Sissel vystupovala před hlavami států a královskými rodinami. Zpívala na Olympijských hrách v Lillerhammeru 1994, na předávání Nobelových cen Míru a zde se objevila právě s Joshem v duetu The Prayer. Vystupovala po boku dalších hvězd jako je Celine Dion, Sting, Angelique Kidjo. Objevila se v show Davida Lettermana nebo v Good Morning America. Jejím posledním albem je Nothern Lights z roku 2007, což je nahrávka z živého koncertu, kde byl jejím hostem i José Carreras.


Sarah McLachlan
zpěvačka

www.sarahmclachlan.com

Sarah oslavila roku 2008 dvacetileté výročí své kariéry vydáním alba Closer: The Best of Sarah McLachlan. V roce 1997 se provdala za svého bubeníka Ashwina Sooda, se kterým má dvě dcery. Je držitelkou tří cen Grammy. Song Angel z filmu Město andělů se stal čtyřnásobně platinovým a později ho zazpívala právě i s Joshem Grobanem.


Angie Stone
americká zpěvačka R&B

www.angiestoneonline.net
myspace.com/angiestonemusic

Rodačka z Jižní Karolíny začala zpívat už jako dítě v baptistickém kostele a navštěvovat místní gospelová představení. Ve svých šestnácti založila rapové trio a díky jejich písním jako Funk You Up nebo I Don´t Need Your Love se dostala do povědomí posluchačů i mimo Karolínu. V 80. letech spolupracovala i s Lenny Krawitzem a založila neo-soul trio Vertical Hold. V 90. letech potkala svého nového mentora Clivea Davise a v roce 1999 vydala svoje debutové album Black Diamond. Jejím posledním albem je The Art of Love And War. Po boku Joshe Grobana vystoupila v jeho speciálu Josh Groban in Concert v duetu The Prayer.


Barbra Streisand
americká zpěvačka

www.barbrastreisand.com/

Je nejmladší umělkyní, která kdy získala Grammy. Bylo to v roce 1963 za její tehdy první album The Barbara Streisand Album. Za její filmový debut ve filmu Funny Girl získala tehdy svou první American Award. S filmem Yentl z roku 1983 se stala první ženou, která film nejen napsala, režírovala, produkovala ale i v něm hrála. Je první ženou – skladatelkou, která získala American Award a to za její píseň Evergreen. Dnes má na svém kontě několik cen – Grammy, Tony Award, American Award, Emmy Award či Zlatý glóbus. S Joshem nazpívala duet All I Know Of Love.


Tanja Tzarovska
makedonská zpěvačka

Tanja, známá také jako Tanya Carovska, se narodila ve Skopje v Makedonii a je slavnou makedonskou zpěvačkou. Zpívala vokály ve filmu Umučení Krista a její hlas zazněl vedle Joshe v písni Remember ve filmu Trója. Josh, Tanja, autorka textu Cynthia Weil a autor hudby James Horner za ni získali nominaci na cenu World Soundtrack Award za rok 2004 v kategorii „Nejlepší filmová píseň“.


Charles Aznavour
francouzský zpěvák

www.c-aznavour.com

Charles Aznavour, vlastním jménem Aznavourian, se narodil v Paříži arménským rodičům. V devíti letech vstoupil úspěšně do světa divadla různými dětskými rolemi. Po setkání s pianistou Pierrem Rocherem začali jako duo objíždět Francii a Belgii. Aznavourova první píseň J´ai bu pro George Ulmera se stala nahrávkou roku, následně psal i pro Edith Piaf. Objevil se ve více než 60 filmech, složil okolo 1000 písní a jeho nahrávek se prodalo na 100 milionů. Na svém posledním albu Duos spolupracoval kromě jiných s Celine Dion, Laurou Pasini a také s Joshem Grobanem.


Joshua Bell
americký houslista

www.joshuabell.com

Joshua na sebe upozornil ve čtrnácti letech debutem s Riccardem Mutim a filadelfským orchestrem. Jeho první album pak vyšlo o čtyři roky později. Je jak sólistou, tak i řadovým muzikantem nebo leaderem celého orchestru. Navíc si užívá i spolupráci s různými umělci. Vedle Joshe Grobana spolupracoval například s Jamesem Taylorem nebo Stingem. Jeho poslední album "At Home With Friends" vyšlo v září 2009. Ke spolupráci si přizval i Joshe, který na albu za Bellova doprovodu zpívá Cinema Paradiso, předtím spolu pracovali na songu Mi mancherai k Joshovu druhému albu "Closer".


Andrea Bocelli
italský zpěvák

www.andreabocelli.com

Vystudovaný právník Andrea Bocelli se vždy toužil stát zpěvákem. Pochází z Toskánska a na hudební scéně se objevil v roce 1992 v duetu "Miserere" s Lucianem Pavarottim. Do povědomí zbytku světa se dostal po duetu se Sarah Brightman "Time to Say Goodbye". V roce 1999 byl pak i nominován na cenu Grammy pro nového umělce. Jeho poslední album "Incanto" vyšlo na podzim roku 2008. V únoru 2008 zazpíval s Joshem na předávání cen Grammy duet The Prayer.


Chris Botti
americký jazzový trumpetista

www.chrisbotti.com
myspace.com/chrisbottijazz

Chris Botti je považován za nejlepšího jazzového trumpetistu současnosti. K hudbě ho přivedla jeho matka, která byla učitelkou hudby na piano, sám začal hrát na trubku ve svých devíti letech. Jeho první album vyšlo v roce 1995, poslední v březnu 2009 - "Live in Boston", což je záznam z jeho společného vystoupení se Stingem a Joshem Grobanem. V říjnu 2008 vystoupil v Praze. Chris vystoupil také jako Joshův speciální host na jeho DVD Josh Groban: An Evening in New York City.


Deep Forest
francouzské duo

www.deepforest.com
myspace.com/deepforest

Deep Forest je uskupení dvou Francouzů – Michela Sancheze a Erica Mouqueta. Skládají nový druh hudby, někdy nazývaný etnicko-elektronický. V roce 1993 byli nominovaní na Grammy v kategorii nejlepší album world music a v roce 1996 cenu získali za album Boheme. Složili hudbu k několika filmům. S Joshem Grobanem spolupracovali na jeho druhém albu Closer na songu Never Let Go, Eric Mouquet i na hudbě k Remember When It Rained.


Placido Domingo
italský zpěvák

www.placidodomingo.com

Od svých šestnácti let nepřestal Placido Domingo nikdy pracovat. Studuje, cestuje, vystupuje. Narodil se v Madridu, ale v osmi letech se s rodiči přestěhoval do Mexika, kde vystudoval hudební konzervatoř. Jeho debutem byl Alfredo v La Traviatě a následně strávil dva a půl roku v Tel Avivu v Izraelské národní opeře. Roku 1966 dostal titulní roli Dona Rodriga v newyorské opeře. Za svou kariéru vystoupil snad ve všech velkých operách – milánská La Scala, vídeňská Státní opera, londýnská Covent Garden… Jeho nahrávky se pravidelně umisťují na předních příčkách hitparád. Známá byla i jeho vystoupení tři tenorů, kde stál po boku Luciana Pavarottiho a Josého Carrerase. Jeho posledním albem je Amore Infinito, zhudebněné verše papeže Jana Pavla II. Duet La Tua Semplicita nazpíval právě s Joshem Grobanem.


Bela Fleck
americký hráč na banjo

www.flecktones.com

Rodák z New Yorku začínal svoji kariéru hraním na kytaru. Na počátku 60. let se zamiloval do benja, ale musel čekat až do roku 1973, kdy mu ho dědeček koupil. Po škole se přestěhoval do Bostonu, kde vystupoval s kapelou Tasty Licks, s kterou vydal i dvě alba a následně i sólové album Crossing the Tracks. Dnes má na svém kontě 8 získaných cen Grammy a 20 nominací na toto ocenění. Je jediným umělcem, který byl nominován v nejvíce rozdílných kategoriích v celé historii Grammy Awards. Objevil se i na Joshově DVD "Live at the Greek" v songu Alla Luce Del Sole.


Herbie Hancock
hudební skladatel

www.herbiehancock.com
myspace.com/herbiehancock

Jeho umělecká dráha se vine od šedesátých let mezi elektronickým jazzem a R&B. Úspěch slavilo hned jeho debutové album Taking Off vydané roku 1963. O tři roky později složil hudbu pro film Michelangela Antonina Blow Up. To mu otevřelo dveře do televizní a filmové hudby. Do nového století vstoupil spoluprací s mladými hip-hopovými umělci. Vydal alba Future2Future a Direction in Music: Live at Massey Hall. Na studiovém albu Possibilities z roku 2005 spolupracoval s Leonardem Cohenem, Norou Jones nebo Tinou Turner. Jeho posledním dílem je pak River: The Joni Letters. Na Joshově albu "Awake" se Herbie Hancock podílel na songu Machine, živě ho s ním zahrál i na Joshově DVD "An Evening in New York City".


Vusi Mahlasela
jihoafrický zpěvák

www.vusimahlasela.com
myspace.com/vusimahlasela

Vusi Sydney Mahlasela Ka Zwane pochází z Jižní Afriky. Čtením básní proti apartheidu na sebe upoutal pozornost policie, která pak jeho díla zabavovala. Po pádu apartheidu vystoupil na Mandelově inauguraci a stal se velvyslancem jeho nadace 46664. Mahlasela nikdy nepoznal svého otce a matka mu zemřela, když mu bylo dvacet. Přesně rok poté, co hrdě držela v rukou jeho první nahrávku. Ona mu byla inspirací pro napsání písně River Jordan. Na Joshově albu Awake zpíval vokály v nádherném protestsongu Weeping a stejnou píseň zazpíval s Joshem živě na koncertě k 90. narozeninám Nelsona Mandely v Londýně a o rok později v New Yorku.


Andy McKee
americký kytarista

www.andymckee.com
myspace.com/andymckee2

Andy McKee se narodil v Kansasu, kde dodnes i žije. Začínal s hraním na elektrickou kytaru, ale v šestnácti se rozhodl pro akustickou a dnes patří mezi nejlepší světové hráče na tento nástroj. S Joshem Grobanem spolupracoval na jeho albu Noël na songu Little Drumer Boy (společné foto je možné najít i na Andyho oficiálních stránkách). Posledním jeho počinem je pak album The Thing That Came From Somewhere.


Brian McKnight
americký zpěvák

www.brian-mcknight.com
myspace.com/brianmcknight

Brian má na svém kontě již jedenáct alb. Spolupracoval s mnoha umělci napříč různými žánry – Justin Timberlake, Mariah Carey nebo Puffy. Jeho poslední album s názvem "I´ll Be Home For Christmas" vyšlo v říjnu 2008, další by mělo vyjít v únoru 2009 pod názvem "Brian McKnight: Live from Fifteen". Společně s několika nominacemi na cenu Grammy je i držitelem cen American Music Award, Soul Train Award nebo Billboard Songwriter of the Year. Slyšet jste ho mohli na Joshově albu Noël v písni Angels We Have Heard on High nebo na představení Hitman: David Foster & Friends v písni Bridge Over the Troubled Water.


Sting
britský zpěvák a příležitostný herec

www.sting.com
myspace.com/theofficialsting

Sting, vlastním jménem Gordon Matthew Thomas Sumner, se narodil v rodině kadeřnice a inženýra, v mládí často utíkal do nočních klubů, kde mohl vidět muzikanty jako Jacka Bruceho a Jimiho Hendrixe, kteří měli velký vliv na jeho vlastní tvorbu. Pracoval jako průvodčí, taxikář, vystudoval pedagogiku a dva roky pracoval jako učitel v Cramlingtonu. Hrával s místními jazzovými kapelami a v roce 1977 se přestěhoval do Londýna, kde se S. Copelandem a H. Padovanim založili skupinu The Police, s níž získal šest cen Grammy. Bojuje proti ničení deštných pralesů a je zastáncem ochrany životního prostředí. Během své kariéry spolupracoval s mnoha umělci, jako je čelista Yo-Yo Ma, Bryan Adams, Rob Stewart či Mary J. Blige. S Joshem vystoupili společně s písní The Shape of My Heart na koncertě jazzového trumpetisty Chrise Bottiho v Bostonu, z něhož vznikl záznam na DVD a CD pod názvem "Chris Botti: Live in Boston".


John Williams
americký skladatel

www.johnwilliams.org

Jeden z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších amerických skladatelů, držitel pěti Oscarů, sedmnácti cen Grammy, tří Zlatých globů a dvou cen Emmy se narodil v New Yorku, ale v roce 1948 se s rodinou přestěhoval do Los Angeles. Po službě u Air Force se vrátil do New Yorku, kde vystudoval hru na piano na slavné Julliard School. Po studiích odjel zpět do Los Angeles a začal budovat kariéru v Hollywoodu. Napsal hudbu k mnoha vynikajícím filmům – Schindlerův seznam, Čelisti, E.T. Mimozemšťan, Indiana Jones, Jurský park apod. 23. června 2000 byl jako první uveden do Hollywoodské síně slávy. V roce 2002 vystoupil jako host na Joshově koncertě v kalifornské Pasadeně, kde Josh zazpíval píseň For Always z filmu A.I. Umělá inteligence. Autorem hudby k filmu je právě John Williams.

nahoru

Josh osobně