Kdo jsou Grobanites?

Grobanites jsou skupina Joshových nejvěrnějších a nejradikálnějších fanoušků. Na počátku Joshovy kariéry začala skupina Joshových fanoušků vytvářet online komunitu na jeho webových stránkách, pomáhala propagovat Joshe tím, že kontaktovala radiové a televizní stanice a šířila povědomí o Joshovi na veřejnosti. Grobanites jsou činorodí, nadšení pro věc a velice různorodí. Najdeme je ve všech věkových kategoriích, mezi muži i ženami po celém světě.

Mnoho Grobanites se podílí na charitativních akcích a získává prostředky pro Joshovu nadaci. Grobanites uzavírají online přátelství a setkávají se na tzv. „meet-and-greets“ před každým z Joshových koncertů. Na počátku tvořilo Grobanites pár stovek fanoušků, v dnešní době jich je podle některých údajů přes 20 000 a další přibývají každý den.

Grobanites si vytvářejí své profily na internetu a scházejí se na stránkách Joshova oficiálního fanklubu nebo na jeho mezinárodním fóru na yuku, mnohými nazývaném "GROBANIA".

Ne všichni Joshovi fanoušci se řadí ke Grobanites. Co vlastně odlišuje Grobanites od běžných fanoušků? Zeptejte se stovky Grobanites a dostanete sto různých odpovědí. Je ale několik znaků, které jsou pro všechny Grobanites společné.


Vlastnosti Grobanites

 • Grobanites jsou doživotní fanoušci
 • nemilují jen Joshovu hudbu, ale váží si samotného Joshe za jeho laskavost, otevřenost a čestnost
 • berou Joshe jako lidskou bytost, která má, stejně jako my ostatní, právo na soukromí. Akceptují ho takového, jaký je
 • věrně podporují Joshe tím, že o něm šíří povědomí všude, kde to jen jde
 • podporují Joshe ve všech jeho profesích, ne jen jako zpívajícího umělce. Jestliže se Josh někdy rozhodne skoncovat s nahráváním a koncertováním a začne se soustředit třeba na Broadway, Grobanites budou akceptovat jeho rozhodnutí a dál ho budou v jeho kariéře podporovat

 • A co Grobanites v Česku?

  Je to neuvěřitelné, ale i v našich skromných poměrech se tento druh Joshových fanoušků vyskytuje. Ostatně tyto stránky jsou toho důkazem. Dovolte mi, abych o nich (tedy o nás), napsala pár slov.

  Na začátek trocha historie...
  Počátky můžeme hledat v letech 2006/2007, kdy byl založen Joshův profil na Osobnostech.cz a na české wikipedii. Důležitým mezníkem se ale nakonec stalo založení českého diskusního fóra, kde se první z nás začali scházet na pokec o Joshovi. První půl rok byl nejtěžší, náš počet se dal ukázat na prstech jedné ruky a neměli jsme žádný konkrétní cíl. Snad jen to, že jsme chtěli rozšířit vlastní řady. Proto jsme dělali "nábor" na různých stránkách po internetu. Koncem roku 2008 jsme se rozhodli založit tyto stránky o Joshovi (byly spuštěny na Silvestra téhož roku). Tím jsme o sobě poprvé dali vědět světu.

  První polovina roku 2009 byla velice nabitá. Začal se totiž rodit nápad Joshova koncertu v Praze. Na Facebooku se rozjelo hlasování, kde jsme se navzdory všem nepřízním osudu do měsíce dostali na první místo, na kterém se stále držíme se slušným náskokem před takovými městy jako je Salt Lake City, L.A., New York nebo Londýn. Přivítali jsme mezi sebou nové aktivní členy a rozšířili jsme svou činnost na internetu, která má za následek to, že jakmile někde na českých webech narazíte na zmínku o Joshovi, je velice pravděpodobné, že to má na svědomí někdo z nás.


  Co je typické pro české Grobies?

  Kromě vlastností, které jsou vlastní Grobanites po celém světě, máme některé další poznávací znamení:

 • Nevyspalost - je způsobena nejen tím, že do noci vysedáváme u počítače, abychom "chytili" Joshe na Twitteru, ale i online sledováním jeho koncertů, které se kvůli časovému posunu povětšinou konají v noci.
 • Nutkání učit se anglicky - to je pochopitelné, když chceme Joshovi rozumět. Většina z nás se shodla na tom, že se nikdy nenaučili víc anglicky, než za dobu, co ho zná.
 • Úzká spolupráce se slovenskými Grobies
 • Nadávání na Youtube a podobné stránky ve chvíli, kdy se místo videa objeví nápis ve stylu: Toto video není přístupné ve vaší zemi - v takové chvíli se z nás (jinak neuvěřitelně mírumilovných lidí) stávají vraždící monstra, která není radno dráždit…:-)
 • Neuvěřitelná radost pokaždé, když se má Josh objevit v naší televizi a pochopitelná zlost, když je z tolik očekávaného programu vystřižen, popř. vůbec není zmíněn.
 • Společné snění o dni, kdy nám Josh osobně (nejlépe na koncertu) řekne "My Czech Grobies" . Větší odměnu za naše úsilí si ani neumíme představit.

 • Jaké jsou naše cíle?

 • Joshův koncert v ČR - první a nejdůležitější cíl je dostat Joshe do Česka, abychom si jeho umění mohli vychutnat v domácím prostředí. Praha se nám zdá být ideálním místem pro jeho koncert.
 • Rozšířit povědomí o Joshovi - to by nejen zvýšilo naše šance na koncert, ale zároveň by nás to i uchránilo od oněch trapných situací, kdy se o něm někomu zmíníme a dotyčný vůbec netuší, o kom je řeč.
 • Donutit česká média, aby Joshe neignorovala - částečně to souvisí s předchozím bodem. Je až trestuhodné, jak česká média Joshe bojkotují - jeho jméno se nikde neuvádí, při zkracování pořadů v televizi je snad automaticky vystřihován (viz Grammy 2009 nebo koncert Michaela Bublého) a slyšet Joshe v českém rádiu je událost, která by se měla tři dny slavit.
 • Rozšířit vlastní řady - čím víc nás bude, tím lépe. Takže, pokud na sobě pozorujete příznaky Grobanie, máte nutkání se k nám přidat nebo jste dostali nějaký nápad, jak nám pomoci v naší činnosti, přidejte se k nám. Všichni jste vítáni!

 • Co si o Grobanites myslí Josh?

  „Jsou velmi obětaví, velice věrní, činorodí a jsou nejlepší. Jsou moji a já jsem jejich. Je to důležitý druh vzájemné lásky a úcty. Jsou velice, velice ochotní. Jsou to ti skalní a zarytí fanoušci a jsou těmi, kdo se mnou zůstane po zbytek mého života, tím jsem si jistý.“

  „Je to neuvěřitelná skupina fanoušků. Deset tisíc jich je registrovaných na mých webových stránkách. Jsou tam děti, teenageři, rodiče, prarodiče. Toho si moc vážím.“ (únor 2004)

  „Pro necvičené oko jsou to jen fanoušci, kteří nosí různé brože, sponky, „Joshova trička“ a vytvářejí nápisy a kresby. Ale oni jsou mnohem víc. Milují různé typy hudby. V jejich CD přehrávačích najdete také Depeche Mode a Radiohead, takže máme mnoho společného. A co je nejdůležitější, ti nejzanícenější fanoušci byli od počátku tou nejucelenější skupinou, šířící mou hudbu. Jsou nelítostní. Je to něco jako: „Dneska jsem někoho přeměnila. Neznala tenhle druh hudby, tak jsem jí pustila „Never Let Go“ a ona řekla, že se jí to líbí, a já ji změnila!“ Chtějí, aby to všichni slyšeli. Je to skvělý pocit mít tolik úžasných lidí, kteří vás podporují.“ (listopad 2003)

  „Vytvořit takovouto základnu fanoušků, stanou se součástí vašeho týmu a jejich názory jsou dobré, protože mě začínají znát takového, jaký skutečně jsem. Stali se z nich skuteční, opravdoví fanoušci. Je velice důležité si je udržet, činit je šťastnými a být s nimi v kontaktu. Snažím se psát na web a dávat jim vědět, co se právě děje… Jsou skutečně úžasní. Jejich telefonáty do televizí, dopisy, které píšou, dopisy, které píšou mně, „meet and greets“, které vymysleli, jméno, které si dali (Grobanites), to je prostě neuvěřitelné. Je to velice lichotivé a báječné cítit takovou vřelost z tolika různých míst a lidí.“ (listopad 2002)

  Josh osobně